sobota, 23 września 2017

Blog

Witam oto mój blog. Mam nadzieje że się przyda

Przepis na syrop z mniszka.

Potrzebne składniki:
  • 450 kwiatu mniszka lekarskiego 
  • 5 szklanek wody
  • cytryna
  • 750g cukru
Zebrane(lub kupione😊) główki kwiatów rozkładamy na białym papierze, prześcieradle  aby nieproszeni goście ( muszki, robaczki) opuściły nasze kwiaty.Następnie wkładamy do pojemnika i zalewamy zimną najlepiej źródlaną wodą, dodajemy dobrze wyszorowaną, pokrojoną w plasterki cytrynę, usuwając z niej uprzednio pestki. Odstawiamy na 5 godzin, po czym gotujemy przez 30 minut na wolnym ogniu pod przykryciem.Następnego dnia kwiaty z cytryną przecedzamy przez gazę. Do otrzymanego płynu dodajemy cukier i gotujemy do otrzymania  gęstego syropu- można gotować po kilka godzin przez kolejne 3 dni. Gorący roztwór przelewamy do ciemnych butelek które szczelnie zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Po otwarciu przechowywać w lodówce.
Smacznego, szybkiego powrotu do zdrowia.😀😀


Pytania pisać w komentarzach.😇

Roślinki odcinek 1 Róże


Róża to kwiat ogrodowy, ale są też inne!😮
Na przykład- Dzika róża. Jest dużo rodzajów róż ja napisze tylko o 6 rodzajach.
Oto one:
  • Róża Okrywowa
  • Róża wielokwiatowa 
  • Róża rabatowa
  • Róża krzaczasta/parkowa
  • Róża pnąca
  • Dzika róża
Zwrócę uwagę na jedną z tych róż. Mówiąc jednym wyrazem DZIKĄ. Dzika róża ma właściwości bardzo lecznicze. 
W takiej róży( a raczej jej owocach) jest o 30- 40% więcej witaminy C niż w cytrynach, limonkach itp., ale trzeba uważać na jej pestki! Są niejadalne! 😶
Przykładowy przepis? 
Proszek z dzikiej róży. 😀😃
Jak zrobić?
To on: 
Przepis na proszek z dzikiej róży
Najpierw trzeba oczywiście zebrać ( kupić się czasami da ale czasami się  nie da , a jak są to drogie )
Potem przekrajamy na pół(w rękawiczkach bo pestki drażnią ręce) i wstawiamy do piekarnika z pestkami (w temperaturze max.50 stopni aby nam witaminki nie uciekły ) Suszymy przez całą noc, albo dłużej, do czasu, aż nie będą bardzo twarde ( do nieugryzienia).Poniżej jest zdjęcie dzikiej róży ususzonej z pestkami( pestki to te białe kuleczki).

Potem oczyszczamy z pestek( najlepiej nożykiem wydłubywać  i w rękawiczkach, bo pestki mogą szczypać w ręce.)Na zdjęciu poniżej są już oczyszczone owoce dzikiej róży.

 Potem mielimy w młynku do kawy. 
   Smacznego!!!😂😀😁

Blog

Witam oto mój blog. Mam nadzieje że się przyda